Do czego wykorzystać makulaturę?

Niepotrzebne gazety czy zużyte kartki papieru mogą znaleźć nowe zastosowanie w twoim domu. Zobacz w jaki sposób możesz wykorzystać makulaturę. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów oraz wskazówek.

W twoim domu na pewno znajdzie się sporo makulatury, która przeznaczona jest do wyrzucenia. Warto jednak zastanowić się czy rzeczywiście to jedyny sposób. Papier to materiał, który obecnie jest wykorzystywany nie tylko do produkcji artykułów higienicznych czy w przemyśle wydawniczym, ale także podczas wykonywania mebli. Poza tym makulatura może stanowić materiał do stworzenia ciekawych i oryginalnych dekoracji. To świetna okazja, aby rozbudzić swoją kreatywność, a przy tym zadbać o ochronę środowiska naturalnego.

Recykling makulatury jest dzisiaj bardzo istotny i powinniśmy korzystać z tego rodzaju produktów, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Wykorzystywanie papieru z recyklingu ogranicza zużywanie wody oraz energii, która potrzebna jest do jego produkcji. Redukowana jest w ten sposób emisja gazów cieplarnianych, a także zmniejsza się zapotrzebowanie na drewno, co ma wpływ na ochronę lasów. Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci. Oprócz tego sami możemy poddać makulaturę recyklingowi i wykorzystać ją do stworzenia wyjątkowych przedmiotów i dekoracji.

Twórcze wykorzystanie papieru

Z zużytego papieru można zrobić wiele ciekawych rzeczy, które przydadzą się w twoim domu i będą jednocześnie stanowiły ciekawą ozdobę. Makulatura może być wykorzystana do stworzenia koszów, doniczek czy biżuterii. Warto sprawdzić niektóre pomysły, które pozwolą rozbudzić naszą kreatywność.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykonanie kolorowego kosza z kawałków gazety. Efekt jest naprawdę zaskakujący. Wystarczy odrobina kreatywności oraz czasu. Tego typu kosze przypominają te wykonane z wikliny – metoda wykonania jest bardzo podobna. Do wykonania potrzebne będą jedynie: gazety (szare lub kolorowe), patyczki do szaszłyków, klej do papieru oraz nożyczki. Najpierw musimy pociąć gazetę na równe paski, które następnie będą nawijane na patyczki. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ułożenie i splecenie wszystkich rurek. Instrukcje krok po kroku znajdziemy na stronach internetowych.

Stare gazety wykorzystywane są do wykonywania dekoracji metodą papier mache. Jest to technika tworzenia różnego rodzaju figurek i ozdób za pomocą nakładanych na siebie warstw papieru oraz kleju. W tym celu wykorzystuje się makulaturę, którą trzeba rozdrobnić i namoczyć w wodzie oraz w specjalnym kleju. Z takiej masy możemy formować ciekawe przedmioty oraz dekoracje. Ciekawie prezentują się naczynia takie jak misy czy wazony. Z masy możemy wykonać również maski karnawałowe czy biżuterię.

Makulatura nadaje się również do ozdabiania prezentów. Starymi gazetami możemy okleić pudełka, w których umieścimy upominki. Z gazety możemy wykonać również oryginalną torebkę na prezent. Wystarczy klej oraz właściwe złożenie poszczególnych części materiału. Pamiętajmy również o zamocowaniu rączek – je także możemy wykonać z kawałków papieru.

https://dekolo.pl/

Jeżeli szukasz materiałów do DIY, wejdź na stronę sklepu dekolo.pl i zapoznaj się z ofertą.

Published

Updated

Author

admin

Categories

Rozrywka

Comments